menu

Pracuj bezpiecznie w Niemczech - blog FHU MES

5 powodów, dlaczego polskie pielęgniarki chcą pracować w Niemczech?

Skończyłaś właśnie pielęgniarstwo i szukasz pracy? Pracujesz w zawodzie, ale od dłuższego czasu nie satysfakcjonują Cię warunki zatrudnienia w polskiej służbie zdrowia? Chcesz zdobyć ciekawe doświadczenie zawodowe? Zobacz, jakie możliwości oferują nasi zachodni sąsiedzi.

1. Wynagrodzenia adekwatne do wykonywanej pracy

Warunki pracy w Polsce nigdy nie były szczególnie atrakcyjne dla większości pracowników specjalistycznych stanowisk w ochronie zdrowia. Sytuacja lekarzy nie jest jeszcze aż taka zła, ale pielęgniarki, masażyści i fizjoterapeuci zatrudniani w publicznym sektorze nigdy nie zarobią fortuny. Dobry lekarz czy rehabilitant może otworzyć prywatny gabinet, gdzie zadowoleni pacjenci chętnie zostawią swoje pieniądze. Ale pielęgniarka niewiele może zrobić, aby legalnie podnieść swoje zarobki. Prywatne usługi pielęgniarskie nie są w naszym kraju jeszcze popularne.

Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja pielęgniarek w Niemczech. Nasi sąsiedzi zza granicy zdecydowanie bardziej doceniają ich pracę. Konkretnie, na jakie wynagrodzenia mogą liczyć pielęgniarki?
  • w Polsce – średnio 2000 zł netto (za: www.wynagrodzenia.pl; dane z 2014 r.)
  • w Niemczech – minimum 5200 zł netto, a po uzyskaniu certyfikatu niemieckiego minimum 7200 zł netto (wg. aktualnej oferty pracy FHU MES)

pielęgniarka notujeflaga Niemiec  złączone ręce 2 osób

2. Znając język, bardzo łatwo znaleźć dobrą pracę

Społeczeństwo niemieckie starzeje się w zastraszającym tempie, brakuje miejsc w domach starców, brakuje personelu. Wykwalifikowane pielęgniarki są dla nich na wagę złota. Kluczową umiejętnością jest jednak znajomość języka. Już posługiwanie się niemieckim na poziomie komunikatywnym gwarantuje natychmiastowe znalezienie pracy – zarówno w publicznej opiece zdrowotnej, jak i prywatnej.
Jeżeli polska pielęgniarka nie zna języka, na początek będzie jej łatwiej znaleźć pracę jako opiekunka osób starszych. Gdy nauczy się lepiej posługiwać niemieckim i pozna lepiej realia pracy, będzie mogła próbować zdobyć lepszą posadę.

Pracodawcy rzadko gwarantują naukę języka, więc jeśli go nie znamy – trzeba podszkolić się we własnym zakresie. Polskie szkoły językowe i prywatni nauczyciele często oferuję doskonałe, specjalistyczne kursy języka dla określonej grupy zawodowej. Poznanie zawodowego słownictwa w obcym języku zdecydowanie ułatwi pierwsze miesiące pracy za granicą.

Dodatkowo, na miejscu możemy liczyć na pomoc Niemców, którzy jako społeczeństwo, szczególną wagę przykładają do asymilacji przyjeżdżających do nich imigrantów. W wielu miastach działa np. niemiecka Fundacja Internationaler Bund (http://www.internationaler-bund.de/) oferująca bezpłatne kursy języka niemieckiego dla pracujących w Niemczech obcokrajowców.

3. Polskie dyplomy są honorowane w Niemczech

We wszystkich krajach Unii Europejskiej obowiązuje prawo wzajemnego honorowania dyplomów potwierdzających kwalifikacje zawodowe. Czasem zdarza się, że dyplomy niektórych szkół trzeba dodatkowo potwierdzić w ministerstwie zdrowia danego landu lub w urzędzie działającym na jego zlecenie, jednak test to w najgorszym wypadku prosta formalność. Nie musimy obawiać się konieczności zdobywania specjalnego, niemieckiego wykształcenia.
Faktem jest jednak to, że zdobycie niemieckiego certyfikatu zawodowego skutkuje możliwością znacznego podniesienia swoich zarobków.

pielęgniarka

4. Dostępność specjalistycznej prasy dedykowanej pielęgniarkom

Wydawane jest w Niemczech kilka wartościowych tytułów, których lektura pomoże nam w zaznajomieniu się ze specjalistycznym słownictwem, pomoże lepiej poznać niemieckie środowisko pielęgniarek, nie wspominając już o wartości merytorycznej artykułów, których znajomość podnosi nasze kompetencje. Najpopularniejsze gazety to:
  • Die Schwester/ der Pfleger – miesięcznik, którego treści oscylują wokół szeroko pojętej opieki szpitalnej. Znajdziemy tu również porady prawne dla pracowników opieki zdrowotnej.
  • Heilberufe Das Pflegemagazin – kolejny bardzo popularny miesięcznik. Znajdziemy w nim wiele praktycznych artykułów związanych z życiem zawodowym pielęgniarek, informacje o szkoleniach i konferencjach.

5. Nie trzeba daleko jechać do pracy

Wyjazd do Niemiec to nie podróż na drugi koniec świata. W wolnej chwili możemy odwiedzić rodzinę w Polsce – podróż nie zajmie nam ani dużo czasu, ani nie pozbawi nas dużej ilości gotówki. Jest to zdecydowana przewaga Niemiec nad innymi popularnymi państwami, do których Polacy jeżdżą w celach zarobkowych.
Niemcy mają bardzo dobre połączenia lotnicze. Poza tym, do każdego większego miasta dojedziemy wygodnie szybkimi autostradami lub koleją. Ceny paliw są trochę wyższe niż w Polsce, jednak w stosunku do wysokości zarobków, stają się one zdecydowanie bardziej przystępne.